Przydałby Ci się zastrzyk kapitału i kompetencji biznesowych?

Jesteś przedsiębiorcą szukającym inwestora kapitałowego, ale nie chcesz dzisiaj „sprzedawać” Twojego biznesu? Twoja firma

 • jest małym/średnim przedsiębiorstwem („MŚP”) z przychodami 10-50 mln PLN rocznie,
 • ma świetny plan rozwoju na kolejne 5+ lat,
 • w Twoich założeniach ma potencjał wielokrotnie zwiększyć swoją wartość?

Dodatkowy kapitał w spółce pozwoliłby Ci przyspieszyć planowany rozwój, zapewnić jego realizacji odpowiedni bufor bezpieczeństwa. Potrzebny Ci inwestor, ale jak wybrać właściwego?

Jakiego inwestora szukasz?

Oprócz oczywistej odpowiedzi – szukasz inwestora, z którym ustalisz satysfakcjonujące warunki finansowe inwestycji – zastanów się czego oczekujesz od potencjalnego inwestora poza wsparciem kapitałowym. Jeżeli oprócz kapitału oczekujesz wsparcia w procesach podejmowania strategicznych decyzji, dostępu do know-how istotnego dla kluczowych projektów zmian, które chcesz wdrożyć w firmie, wówczas szukasz aktywnego inwestora dostarczającego tzw. „smart money”. Jednym słowem, od inwestora obok pieniędzy oczekujesz również kompetencji przydatnych w rozwijaniu firmy na kolejnym etapie.

To ważna refleksja – nie każdy inwestor kapitałowy realizuje „aktywną” formułę inwestowania, nie każdy „aktywny” inwestor będzie dysponował know-how przydatnym dla Ciebie. Ważne dla Ciebie jest więc upewnić się, że wybrany inwestor będzie w stanie dostarczyć tego czego szukasz.

Jak może wyglądać współpraca z inwestorem w praktyce?

Prawdą jest, że każde MŚP będzie potrzebować trochę innego wsparcia od swoich inwestorów w zależności od kompetencji zespołu menedżerskiego, od branży w której działa czy celów, które sobie stawia na kolejne kilka lat. Jednakże na etapie rozwoju, o którym piszemy, tj. wśród szybkorosnących firm o przychodach 10-50 mln złotych kilka wyzwań często się powtarza:

 • wdrożenie praktyki zarządzania finansowego niezależnego od osoby zarządzającej biznesem (rekrutacja dyrektora lub kontrolera finansowego, wdrożenie nowoczesnej księgowości, spójnego obiegu dokumentów, sprawozdawczości, budżetowania, wieloletnich planów finansowych, aplikacji IT wspierających decyzje),
 • wdrożenie rutyn (pricing, monitoring konkurencji, system motywacyjny) w obszarze zarządzania sprzedażą pozwalających efektywnie zarządzać zyskownym wzrostem biznesu,
 • przygotowanie strategii rozwoju spójnej z planami ewentualnej sprzedaży firmy w przyszłości,
 • przygotowanie procesu przyszłej sprzedaży firmy (istotnie różniącego się od procesu pozyskania kapitału na wzrost) i rozpoczęcie z odpowiednim wyprzedzeniem marketingu inwestorskiego.

Obszary możliwego wsparcia MŚP ze strony aktywnych inwestorów kapitałowych

 Źródło: opracowanie własne

Jak może wyglądać dostarczenie takiego know-how przez Twojego inwestora? To bardzo ważne pytanie. Po pierwsze, aby inwestor był w stanie dostarczyć know-how, musi go posiadać – warto sprawdzić jakie osobiste doświadczenia zawodowe zebrał zespół inwestora. Po drugiej, musi mieć zasoby ludzkie, czas i doświadczenie w przekazywaniu go firmom, w które inwestował. Praktyczne formy transferu „smart money” mogą przybierać różne formy np.:

 • prowadzenia warsztatów z menedżerami firmy nt. praktycznych rozwiązań ww. kwestii adekwatnych do skali Twojej firmy,
 • obejmowania roli sponsorów projektów zmiany uruchamianych w Twojej firmie,
 • organizacji wybranych działań np. prowadzenie rekrutacji, marketingu inwestorskiego,
 • osobisty udział przedstawicieli inwestora w procesach decyzyjnych organizowanych przez Ciebie.

Nigdy nie licz na przejęcie operacyjne realizacja projektów od A do Z przez inwestora – od tego masz swój zespół. Ty pozostajesz „za kierownicą” swojego biznesu. Od inwestor powinieneś oczekiwać dostarczenia cennego, brakującego Ci know-how, tak abyś nie musiał sięgać co chwilę po zewnętrznych konsultantów.

Jakich firmy chce wspierać kapitałowo Movens Capital? Jakie „smart money” oferujemy?

Szukamy przede wszystkich takich firm, których kierownictwo ma pomysł, kompetencje i energię, aby dynamicznie zwiększyć skalę działania w kolejnych latach. Chcemy wspierać firmy o silnym profilu konkurencyjnym operujących albo w szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej lub realizujących usługi lub dostarczających produkty dla „nowoczesnego” konsumenta. Wreszcie, chcemy inwestować razem z przedsiębiorcami, którzy po okresie wspólnej pracy nad budową wartości firmy będą chcieli ją wspólnie z nami korzystnie sprzedać.

Wsparcie w budowie wartości firmy, które dostarczamy, jest pochodną osobistych doświadczeń zawodowych zespołu Movens. Ponad 40 wspartych inwestycji kapitałowych i ponad 100 projektów doradczych pozwala nam czerpać z naszych sukcesów i wyciągać wnioski z naszych porażek. Dzięki nim skutecznie wspieramy naszych partnerów-osoby zarządzające w spółkach portfelowych w budowie działów zarządzania finansowego (adekwatnych do skali działania), optymalizowaniu pricingu i organizacji działów sprzedaży oraz rozwoju informatyki biznesowej, business intelligence i aplikacji IT wspierających decyzje. Współpracujemy przy budowie strategii rozwoju i zapewnieniu jej spójności z przygotowaniami do przyszłej transakcji sprzedaży pakietu większościowego jak również jesteśmy gotowi brać odpowiedzialność za koordynację przyszłego procesu wspólnego wyjścia z inwestycji. Nasza filozofia daje się krótko opisać jako „we’re in this together”. Inwestując w biznes, zakasujemy rękawy i wspieramy jego operacyjny i strategiczny rozwój, dbając o zapewnienie spójności interesów naszych jako inwestora finansowego oraz naszego partnera-przedsiębiorcy. W uzasadnionych przypadkach akceptujemy również pakiety mniejszościowe i mamy doświadczenie w inwestowaniu w takiej formule. W sprawie ewentualnej współpracy kapitałowej zachęcamy do kontaktu ze mną przez profil na LinkedIn lub pod adresem e-mail radoslaw.rejman@movenscapital.com.