Exit „dziś” vs. samodzielny wzrost organiczny i exit „jutro”? A może współpraca z funduszem growth equity?

Jesteś przedsiębiorcą, który zbudował firmę o znaczącej wartości? Rozważasz skapitalizowanie swojej pracy i sprzedaż firmy już dzisiaj po to, aby uzyskać bezpieczeństwo finansowe i zająć się inną aktywnością? A może zastanawiasz się czy masz „w baku” paliwo na kolejne kilka lat zarządzania i rozwijania Twojego biznesu? Wreszcie może chcesz rozwijać dalej firmę, ale wzmocnić ją dodatkowym kapitałem i zewnętrznym know-how? W pierwszym przypadku skorzystasz na współpracy ze sprawdzonym doradcą, który pomoże Ci uzyskać najlepsze warunki sprzedaży firmy, natomiast w trzecim scenariuszu jedną z interesujących Cię opcji może być współpraca z funduszem typu PE/VC – o czym bliżej w dalszej części tekstu.

Exit „dziś” – zalety, wady, czas, ryzyka. Czy warto? Kiedy warto?

Zbudowałeś firmę generującą przychody idące w dziesiątki milionów złotych, osiągającą znaczne zyski. W trakcie tego procesu podejmowałeś trudne decyzje i osobiste ryzyko rezygnując z bezpiecznej kariery w korporacji. Czasami zastanawiasz się – może warto poszukać inwestora, który odkupi Twój biznes i pozwoli skapitalizować lata Twojej ciężkiej pracy?

Decyzja o sprzedaży „dziś” ogranicza ryzyka związane z samodzielnym finansowaniem dalszego rozwoju firmy i pozwala na istotne zdywersyfikowanie majątku osobistego, jeżeli uzyskane środki zaangażujesz w różne klasy aktywów. Czy warto? To zawsze osobista decyzja, ale chyba kluczowe pytanie, na które warto odpowiedzieć, to na jaki wzrost wyceny Twojej firmy liczysz w perspektywie kilku najbliższych lat. Odpowiedzi udziel raczej w mln złotych niż procentach i zastanów się, czy chcesz „zagrać” o tę stawkę wykorzystując w tej grze aktywa, które znasz najlepiej, czyli swój zespół, markę, zebrane kompetencje, zbudowaną technologię, pozyskanych klientów etc. słowem – Twoją firmę:) Dość prawdopodobną tezą jest stwierdzenie, że w tym samym horyzoncie czasu najwięcej zarobisz…zarządzając dalej swoją firmą. Niekiedy decyzja o wstaniu od stołu negocjacyjnego może zapaść w ostatniej chwili – właściciele jednej z korzystających ze wsparcia Movens firm IT zdecydowali się kontynuować budowanie firmy po procesie sprzedaży trwającym 9 miesięcy w momencie, gdy komplet umów był już niemal gotowy. Logika tej decyzji była prosta – decydenci ocenili, że swój majątek najlepiej pomnożą pracując dalej jako właściciele-menedżerowie a nie jako inwestorzy-finansiści.

Exit „jutro” po fazie dalszego wzrostu – zalety, wady, wyzwania. Czy warto? Kiedy warto? Jaki kolejny krok?

Dla wielu przedsiębiorców bazowy scenariusz zawsze stanowi kontynuacja rozwijania swojego „dziecka”, z reguły w sprawdzonym i zaufanym gronie rodziny, wspólników, menedżerów i pracowników. Przychodzą czasem momenty trudne, w których myślisz, że warto byłoby firmę sprzedać i zdywersyfikować osobisty majątek – patrz exit “dziś” powyżej – ale perspektywa zwielokrotnienia skali firmy w kilka kolejnych lat ma dla Ciebie nieodparty urok. Kto jak nie Ty ??

Pełna samodzielność w kierowaniu firmą ma wiele zalet. Co więc może dać partner w postaci funduszu typu PE/VC? Na pewno coś „zabierze” tj. pojawi się konieczność dzielenia się informacją, w mniejszym stopniu decyzyjnością (umowy wspólników określają w takim przypadkach jednoznaczny katalog wspólnych decyzji). Po stronie zalet – dodatkowy zewnętrzny kapitał i doświadczeni biznesowo partnerzy to szansa na przyspieszenie wzrostu w oparciu o finansowanie, którego nie musisz gromadzić z bieżących zysków lub kredytów bankowych. Niektóre fundusze oferują wsparcie kapitałowe za pomocą inwestycji mniejszościowej – wówczas mimo partnera “przy stole” kontrola pozostaje w Twoich rękach.

Potocznie mówi się, że w XXI wieku dostępnego kapitału jest dużo, więc wybór funduszu powinien uwzględniać oprócz warunków finansowych – zapewne zbliżonych, bo opartych o branżowe standardy wyceny – skuteczne wsparcie w rozwoju biznesu, tzw. „smart money”. Brzmi nieźle, ale też trochę enigmatycznie – w czym konkretnie może pomóc partner finansowy, który nie jest ekspertem od Twojej branży? Przejęcia, rozwój funkcji finansowej, zarządzanie marżowością, rozwój zespołu, rozbudowa IT, internacjonalizacja…wszystkie te obszary mogą stanowić ważny element Twojej strategii rozwoju, na pewno są takim wsparcie w przeprowadzeniu ewentualnych kolejnych rund kapitałowych lub wspólne wyjście z inwestycji na jak najlepszych warunkach. Przykład – jako mniejszościowy inwestor Movens wspiera rozwój 7Anna, producenta znakomitych rowerów pod marką m.in. Rondo i NS Bikes. Menedżerowie firmy rozważali konsolidację rozproszonej informacji menedżerskiej, ale nie mieli zasobów i osobistych doświadczeń w tworzeniu takich narzędzi. W formie kilku praktycznych warsztatów udało nam się przekazać know-how potrzebny do zoperacjonalizowania zamierzeń, który zgromadziliśmy przy okazji innych doświadczeń inwestycyjnych.

Efektywne wsparcie w ww. obszarach nie wymaga eksperckiej znajomości Twojej branży, a praktycznego doświadczenia, które może wnieść do Twojej firmy inwestor typu fundusz PE/VC. Czy każdy? Nie, nie każdy, dlatego Twoim zadaniem jest ocenić:
– osobiste doświadczenie zespołu zarządzającego funduszu w obszarach szczególne istotnych dla rozwoju Twojej firmy w okresie 18-24 miesięcy
– sieć realnych kontaktów z ekspertami zewnętrznymi, które może uruchomić fundusz
– realną dostępność czasową członków zespołu zarządzającego oraz ekspertów zewnętrznych funduszu dla TWOJEJ firmy (po inwestycji funduszu).

Jeżeli oczekujesz wsparcia pozafinansowego od partnera kapitałowego, a strategia wybranego funduszu PE/VC przewiduje aktywne wsparcie spółek portfelowych (strategie funduszy są różne), weryfikacja powyższych punktów powinna pomóc Ci wybrać właściwy fundusz. Jak przy każdej „rekrutacji”, na pewno warto poprosić o kontakty referencyjne opisujące poszukiwane doświadczenie Twojego potencjalnego partnera kapitałowego i posłuchać, jak dał sobie radę w podobnej sytuacji w przeszłości.

Podsumowanie

Fundusz Movens Growth Equity (www.movenscapital.com/movensge/) aktywnie wspiera przedsiębiorców i menedżerów spółek, w które angażuje się kapitałowo. Jeżeli szukasz dodatkowego kapitału na rozwój w skali kilku-kilkunastu milionów złotych, chętnie porozmawiamy. Szukamy spółek technologicznych lub oferujących produkty i usługi adresowane do „nowoczesnego konsumenta”, generujące obroty w skali 10-100 mln złotych i zyski na poziomie EBITDA. Szukamy silnych zespołów menedżerskich z jasną wizją rozwoju, oferujemy wsparcie eksperckie w obszarach omawiany powyżej i akceptujemy pakiety mniejszościowe.